Miliardy z Unii po nowemu
fuNDuszE unijne | Regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020 to i więcej pieniędzy, i nowe zasady ich wydawania.
Artur osiecki
W latach 2014-2020 województwa otrzymają z Unii Europejskiej 31,2 mld euro (130,5 mld zł) na regionalne programy operacyjne. Pieniądze pójdą na zwiększanie konkurencyjności regionów oraz poprawę jakości życia ich mieszkańców poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych. Nacisk położony będzie m.in. na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia, rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych, infrastruktury, energetyki, transportu, poprawę ochrony środowiska i eliminowanie wyłączenia społecznego. 31,2 mld euro to aż o 14 mld euro więcej niż w okresie 2007-2013.
Znaczący wzrost wkładu unijnego to niejedyna zmiana w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową. Konstrukcja i zawartość nowych programów będzie się bardzo różnić od realizowanych teraz.
„Rz" zapytała wszystkie urzędy marszałkowskie jakie będą główne różnice pomiędzy obowiązującymi w latach 2007-2013 programami i planowanymi na lata 2014-2020.
Finansowanie z dwóch funduszy
Wszystkie regiony jako główną różnicę wskazały tzw. funduszowość, z której wynika również zwiększenie puli dla regionów. Programy regionalne na lata 2007-2013 finansowane są jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta